Orientēšanās ekipējums

Šķiet, ka ir daudz ko uzņemt, bet, nokļūstot kādā pasākumā, tam visam vajadzētu būt ļoti vienkāršam. Apkārt vienmēr ir cilvēki, kas palīdz jaunpienācējiem, tāpēc, lūdzu, paziņojiet par sevi un mēs parādīsim, kas jums jāzina.

Kas vispār ir orientēšanās?
Orientēšanās ir sports, kas apvieno skriešanu un navigāciju. Lielākā daļa orientēšanās pasākumu notiek mežos, lai gan tos var rīkot uz jebkura veida reljefa, tostarp atklātā purvā, vietējos parkos, smilšu kāpās un pat pilsētas ielās.

Orientēšanās vajadzībām parasti nepieciešamas īpaši izgatavotas kartes, kas uzzīmētas ar svariem, kas parāda augstu detalizācijas pakāpi.

Lai kur tas notiktu, orientēšanās parasti ietver iepriekš noteiktu vietu (mēs tos saucam par kontrolierīcēm) apmeklēšanu noteiktā secībā. Jebkura kursa uzvarētājs ir persona, kura īsākajā laikā ir apmeklējusi visas sava konkrētā kursa vadības ierīces. Tas nozīmē, ka rūpīgi jāpārdomā maršruts. Dažreiz tas būs ātrākais, lai apietu apļus, dažreiz ātrāks maršruts ir tiešāks pa nelīdzenāku grunti.

Orientēšanās sports var būt ļoti konkurētspējīgs sporta veids, un mūsu elites klases sportisti pasaules sacensībās sacenšas pašā augstākajā līmenī. Bet daudzi cilvēki šajā sportā piedalās izklaides nolūkos, un visa gada garumā notiek pasākumi, kas piedāvā visplašāko iespējamo vecumu un spēju līmeni.

Kā ģerbties un ko ņemt līdzi?

Apģērbs Orientēšanās pasākumos parasti ir garie lengingi un maiciņa ar garām rokām. Kā arī jo vieglāk, jo labāk, vai arī tāds apģerbs ko nav žēl sasmērēt vai saplēst. Džinsi nebūs labākā izvēle, jo var nākties samitrināt visas bikses, tie lēni žūst un ir smagi.

Apavi ir ļoti svarīgi, jo jāveic lieli attālumi pa sausu un mitru pamatu. Visbiežāk tās ir skriešanas botes, bet kas katram ir ērti. Pēc finiša, iespējams, vēlēsities pārvilkt drēbes, tādēļ neaizmirstat paņemt līdzi rezerves drēbes un sausas zeķes. Dedzīgi orientieristi mēdz valkāt īpašu neilona apģērbu, bieži vien to kluba krāsās.

Kompass palīdzēs jums orientēties, un dedzīgi orientieristi vienmēr to nēsā līdzi visur. Noteikti vajadzētu katram iegādāties svilpi, tās nav dārgas, bet ļoti noderīgas. Svilpes tiek izmantotas, ja gadijies ir apmaldīties un pārējie Jūs nevar vairs atrast. Kaut vai Jūs esat ar lielu pieredzi, svilpei ir jābūt līdzi.

Orientēšanās kartes soma parasti tiek izgatavotas no ūdensizturīga papīra, bet soma varētu būt noderīga, ja ir mitrs laiks vai vēlaties aizsargāt savu karti. Derēs jebkurš caurspīdīgs plastmasas maisiņš – tāds, kādu izmantojat, piemēram, saldētavai, vai sviestmaižu maisiņš. Pārliecinieties, ka tas ir skaidrs abās pusēs, lai jūs to redzētu karti. Orientēšanās kartes ir dažāda lieluma, taču A4 formāta soma noteikti derēs.

Sarkanā pildspalva kartes parasti tiek piegādātas ar iepriekš iezīmētu kursu, taču, iespējams, jums tas būs jāatzīmē sev vai jāpadara sava veida piezīme. Sarkana ir krāsa, ko cilvēki parasti izmanto šim nolūkam.