Īsa pamācība orientēšanās sacensībām

Kas ir vajadzīgas, lai sāktu orientēties?

Pamatprasība ir karte, kompass un izturīgi apavi.

Kāda parasti ir orientēšanās karte?

Kartes ir 1: 10000 vai 1: 15000, lieli mērogojumi, un Tas nozīmē, ka uz parastās kartes 1: 10000 – 1 cm kartē attēlo 100 m reljefā.

Padomi kartes simboliem?

Kartes tiek veidotas ar vienādiem simboliem visā pasaulē, un krāsas kartē aptuveni līdzinās tam, kādas jūs tās redzat reālajā dzīvē. Zils ir ūdens, balts – normāls mežs, zaļš biezs mežs, melns galvenokārt uzbūvētiem objektiem, un dzeltens attēlo atvērtas platības, un brūna, kas attēlo paaugstinājuma kontūras. Šīs ir svarīgākās krāsas orientēšanās  kartē

Kā kartē ir atzīmēti kontroles punkti?

Sāciet ar violetu trīsstūri un sekojiet savienojošajām līnijām ar numurētajiem vadības apļiem. Kad esat sasniedzis dubultā loku, jūs varat būt drošs, ka esat sasnieguši finišu!

Kā turēt karti?

Nolokiet karti tā, lai jūs varētu norādīt īkšķi uz pēdējo zināmo pozīciju. Pārliecinieties, vai varat redzēt visu attālumu uz nākamo kontroli.

Kā orientēties kartē?

Vienmēr novietojiet karti atbilstoši jūsu maršruta virzienam. Tādā veidā jūs redzēsit gaidāmajiem objektiem reljefu, kā jūs pārvietojat pa īkšķi kartē.

Kā izlemt labāko maršrutu uz nākamo kontroles punktu?

Izvēlieties maršrutu, kurā jūs saskarsieties ar skaidriem objektiem līdz pat nākamajam kontroles punktam. Īsākais ceļš ne vienmēr ir drošākais veids, kā ātri nonākt līdz kontroles punktam.

Kā no kompasa saprast virzienu uz nākamo kontroles punktu?

Novietojiet kompasu ceļmalas virzienā, paralēli vadošajai pieslēguma līnijai uz kartes. Attēlā virs līnijas savieno sākumu (atzīmēts ar trīsstūri) ar pirmo kontroli (atzīmēts ar apli). Pagrieziet kompasu kapsulu, lai sarkanās orientējošās līnijas sakristu ar kartes meridiāniem un virzītos uz ziemeļiem.

Turiet karti horizontāli, kamēr pagriežat sevis tā, lai kompass būtu uz ziemeļu bulta un kartes meridiāni, kas norāda uz ziemeļu līniju. Tagad līnija virzās uz nākamo kontroles punktu!

Kā var zināt, ka esam nonākuši pie  pareizā kontroles punkta?

Kontroles apraksts nosaka precīzu kontroles atrašanās vietu (piemēram, uz dienvidu krasta ziemeļrietumu pusē kontroles lokā). Kontroles punkta aprakstos atrastie koda numuri ļauj pārliecināties, ka esat nokļuvuši pie pareizā kontroles punkta.