Orientēšanās

Orientēšanās – Tava jaunā pozitīvā atkarība

Nē, nē, runa nav par orientēšanos grāmatā, internetā, e-vielu sarakstā vai pulkstenī. Runa ir par orientēšanos kā sporta veidu. Orientēšanās sports nes daudz dažādus labumus kā fiziskajai, tā psiholoģiskajai veselībai un sniedz pozitīvu pienesumu dzīvei. Kādu? Kas  ir orientēšanās un kādi ir tās veidi? Kā iemācīties orientēties? Kas vajadzīgs, lai kļūtu par orientieristu? Atbildes uz šiem jautājumiem un citu interesantu un noderīgu informāciju atrodi šī raksta turpinājumā!

Kas ir orientēšanās?

Tas ir pamatā individuālais sporta veids, kurā izaicināt savu fizisko un psiholoģisko izturību – tajā ir apvienota kartes lasīšana un skriešana pa dažādu veidu apvidu. Sacensību dalībniekiem ir noteiktā secībā jāatrod visi kartē atzīmētie kontrolpunkti un jānoskrien maršruts iespējami ātri. Tā kā kartē nav atlikts konkrēts ceļš, pa kādu apmeklēt kontrolpunktus, skrējēja uzdevums ir pašam atrast ceļu, neapmaldoties. Iepriekš izplānot ceļu, pa kuru atrast kontrolpunktus, nav iespējams, jo kontrolpunktu karte tiek izsniegta pāris minūtes pirms starta. Latvijā par šo sporta veidu atbild Latvijas orientēšanās federācija.

Kāds no tās labums?

Šis ir lielisks veids, kā izkustināt visu ķermeni, izskrieties, nodarbināt vairāk muskuļu grupas nekā skrienot pa, piemēram, asfaltu vai meža takām (orientējoties skrējiens visbiežāk notiek pa sūnām, čiekuriem, zariem, nost no taciņām, pa purvu u.c. netipiskām vietām, tādēļ līdzsvara un kustības nodrošināšanā tiek iesaistītas vairākas muskuļu grupas), izvēdināt galvu, atbrīvoties no dienas un nedēļas laikā uzkrātajiem “smagumiem”, novirzīt domas un vienkārši izbaudīt dabu, turklāt orientēšanās sacensības ir lielisks veids, kā iegūt jaunus draugus.

Plaša spektra nodarbe

Orientēties iespējams gan solo, gan komandās, gan pa pilsētām, ir iespējama telpu orientēšanās, foto orientēšanās, nakts orientēšanās, autoorientēšanās (šis veids atšķiras no citiem – auto orientēšanās uzdevumi ir nonākt kontrolpunktos un izpildīt tajos tiesnešu izveidotos uzdevumus, taču nav vajadzīga kontrolpunkta reģistrācija ar čipu), un vēl, un vēl. Iesākumam, lai saprastu, ko īsti nozīmē orientēties, vērtīgi būtu sākt ar kontrolpunktu meklēšanu telpās vai pilsētā, kā arī der vieglākās, īsākās meža trases, ko ieteicams veikt pārī ar pieredzējušu orientieristu.

Kas vajadzīgs, lai varētu orientēties?

Šim sporta veidam, kā jau visiem citiem, ir arī savs inventārs. Papildus ērtam, vēlams sintētiska auduma sporta tērpam (mežā skrienot – garajām biksēm) un ērtiem skriešanas apaviem ar izteiktu zoles reljefu (nereti tiek izmantotas arī naglenes) orientieristam ir vajadzīgi:

  • orientēšanās kompass;
  • orientēšanās leģendas;
  • orientēšanās kartes;
  • reģistrācijas čips;
  • galvas lukturis.

Ir vērts arī paņemt līdzi savu ūdens blašķi, īpaši, ja dodies orientēties karstā laikā, un atceries – ja uz orientēšanos varēsi aizbraukt jau uzreiz sporta tērpā, tad atpakaļ tajā noteikti negribēsi braukt (būsim godīgi – tas sasmērēsies, būs slapjš, sasvīdis), tāpēc atceries arī par maiņas drēbēm. Jā, arī par apakšveļu (ja nu uz kontrolpunktu jāpeld?).

Kā iemācīties orientēties?

Vislabākais veids kā apgūt šo sporta veidu, ir izlasīt pāris pieredzes stāstus, kādu grāmatu par orientēšanos un doties vieglā trasē pārī ar pieredzējušu orientieristu, lai galīgi nenomaldītos un nekristu panikā. OBLIGĀTI ir jāapgūst orientēšanās apzīmējumi, jo bez tiem nav iespējams saprast, kur Tu atrodies, uz kurieni jāskatās un kā nokļūt uz kontrolpunktu. Ja vēlies pirms tam veikt kādus vingrinājumus, lai orientēšanos izturētu vieglāk, vari trenēt prasmes lasīt karti (dodies kopā ar kādu mežā un atrodiet pašu izvēlētus punktus – kādu akmeni, lielu koku, graviņu, taciņu u.t.t.), dažus spēka vingrinājumus un kardio vingrinājumus, lai skrējienu pa mežu būtu vieglāk izturēt.

Esi ieinteresēts? Dodies uz kādu no orientieristu forumiem, atrodi savu mentoru un esi sveicināts mūsu pulkā!