Orientēšanās prasmes

Orientēšanās prasmes

Tas ir pārskats par galvenajām orientēšanās prasmēm un to, kā mācīt viņus kā vecāku, skolotāju vai jauniešu grupas līderi. Tas ir noderīgs arī kā ātrs grunts jaunpienācējam, kas vēlas apgūt dažas pamatprasmes. Sīkāka informācija atrodama grāmatās, kurās tiek pasniegti jauni orientieri, kas uzskaitīti resursu sadaļā. Orientēšanās piegādātājiem ir plašas literatūras, materiālu un aprīkojuma kolekcijas, kas paredzētas orientēšanai par orientēšanos.

Lasīt orientēšanās karti

Protams, labākais veids, kā iemācīties vai mācīt orientēšanos, ir to izdarīt, tāpēc jebkurā gadījumā izkļūt kartē! Orientēšanās pasākums, ko organizē vietējais orientēšanās klubs, bieži vien var būt labākais veids, kā iegūt labu piemēru un karti, kā arī gūt atalgojošu pieredzi.

Es sākšu ar prasmēm ļoti maziem bērniem. Vecāki bērni un pieaugušie var vēlēties sākt ar pieaugušo kursiem, bet pārliecinieties, ka pamatprasmes tiek mācītas: kartes orientēšana, kartes simbolu izpratne utt. Jaunākiem, pirmkārt, turiet kursus viegli, jo pārliecība tiek gūta ar panākumiem.

Orientēšanās pieredze mežā

Jaunāki orientieri var vēlēties rīkoties, lai pierastu pie meža, lai palīdzētu viņu pašapziņai un drošības sajūtai. Šim nolūkam ir noderīgi stīgu orientēšanās kursi, jo tie novērš zaudējuma risku. Tā ir arī citas aktivitātes un spēles, kas tiek veiktas mežā.

Kas ir karte?

Viens no veidiem, kā domāt par karti, ir skats uz gaisa vai putnu acīm. Bet jaunākiem bērniem kartes jēdziens kā meža zīmējums ir vieglāk saprotams. Intuitīva kartes izpratne ir labs pamats, uz kura vēlāk var balstīties uz formālākām koncepcijām.

Bieža karšu iedarbība palīdz veidot izpratnes sajūtu. Veiciniet šo jautājumu, uzdodot vienkāršus jautājumus par karti. Ja karte ir iekrāsota, viktorizējiet bērnu par to, kādas ir krāsas – dzeltenais tīrīšanai, zils ūdens un tā tālāk. Runājiet par vietām, kas ir tālu viena no otras (vai atrodas tuvu), jo tās ir tālu no attāluma (vai tuvu) kartē. Tas var būt labs padoms, lai pārāk ātri nebūtu pārāk sarežģīts; bērns vēl nav gatavs. Kartes ir brīnišķīgi intuitīva un vēl sarežģīta koncepcija, ka bērni sapratīs, kad viņi būs gatavi.

pieredzējis orientierists

Vienkārši vingrinājumi ietver bērnu uzņemšanu neliela laukuma kartē. Tas var būt tikpat vienkāršs kā telpas vai lauka zīmējuma izgatavošana vai tik formāls kā telpas vai lauka un objektu mērīšana, kā arī visu zīmēšana uz diagrammas papīra. Izvēlieties bērnam piemērotu izsmalcinātības līmeni.

Ja šajā posmā apspriežat kontūras vai topogrāfiju, var būt labi sākt vienkārši. Vienkāršās koncepcijas, kas jāuzsāk, ietver kalnu virsmas (attēlotas ar slēgtām kontūrām) un atšķirību starp stāvām vietām (kur kontūras ir tuvu) un līdzenas platības (kur kontūras līnijas ir tālu viena no otras).

Kartes lasīšana

Vadiet bērnus uz kartes pastaigas, lasot karti. Norādiet iezīmes, kā jūs iet garām. Palūdziet bērniem paredzēt, kādas iezīmes viņi redzēs, izlasot karti.
Kartes orientēšana ir svarīga prasme. Karti pagrieziet, līdz karte atrodas priekšā jūsu vietā. Ja esat vērsts uz austrumiem, tad kartes austrumu pusei jābūt prom no jums. Neuztraucieties, ja burti uz kartes ir sāniski vai otrādi. Praktizējiet kartes orientāciju, atrodoties kartē.

Bumbas ir arī noderīgs paņēmiens. Reizes karti mazu, viegli turiet gabalu un turiet īkšķi uz kartes tuvumā, kur jūs esat. Saglabājot īkšķi tuvu vietai, kur jūs atrodaties, ir vieglāk atgriezties kartē, kad jūs noņemsiet acis. Tas arī samazina iespēju, ka jūsu acis „izlaiž” uz citu kartes daļu, piemēram, uz citu takas krustojumu. Tā ir vienkārša kļūda.

Kartes lasīšanas uzdevuma piemērs ir panākt, lai bērni veiktu stīgu vai līniju orientēšanās kursu. Atzīmējiet maršrutu uz kartes, bet neparādiet, kur atrodas kontroles (kontrolpunkti). Kad bērni ierodas katrā kontrolē, uzrakstiet tos uz vietas, kur tie atrodas kartē. Tas iemācīs viņiem lasīt karti un izdomāt, kur viņi ir.

Orientēšanās treniņš

Mācīties orientēties

Navigācija ir orientēšanās orientējošā prasme, un tai būs nepieciešams laiks. Noteikti māciet (vai mācieties) to pakāpeniski mazos soļos, ļaujot gūt panākumus katrā posmā. Bērni var arī vēlēties darīt virkni, kā arī viņi virzās uz pieaugušo navigāciju, kas ir labi, jo stīgu kursi bieži kalpo sociālai funkcijai un palīdz nostiprināt panākumu sajūtu.

Navigācija pa lineārajām funkcijām

Pēc tam, kad bērni varēs atrast savu atrašanās vietu kartē, nākamais solis ir sākt savu ceļu atrautā maršrutā, citiem vārdiem sakot, uz standarta orientēšanās kursu. Sākumā veiciet navigāciju kopā.

Pirmais bērna standarta orientēšanās kurss ir viens no lineāriem elementiem, piemēram, takām, un tikai viens lēmums ir jāpieņem katrai kājai (skatīt lapu Īpašie noteikumi). Piemēram, katra vadība var atrasties trajektorijas krustojumā, bet nevajadzētu būt nevienam trajektorijas krustojumam starp vadības ierīcēm. Katrā takas krustojumā bērnam ir jāizlemj, kurš ceļš jāiet. Tas ir vieglāk nekā tipisks balts kurss, kas ir vienkāršākais standarta kurss.

Jums var būt nepieciešams improvizēt. Ja iestatāt kursu, izmantojiet nelielu, labi norobežotu apgabalu. Ja vēlaties izmantot parasto balto kursu, mēģiniet izvēlēties notikumu apgabalā, kur parasti ir vieglāki balti kursi, piemēram, neliels parks. Vai, ja kurss ir grūts, vai bērns dara navigāciju dažām vieglākām kājām un dara smagākas kājas kopā.

Neuztraucieties, izvēloties labāko maršrutu vai ātrāko ceļu, tikai veiksmīgu navigāciju. Maršruta izvēle parasti uzlabojas ar pieredzi.

Pēc tam, kad bērni apguvuši vienkāršu lineāro navigāciju, viņi ir gatavi tipiskākam baltajam kursam, kur viņi pieņems vairākus lēmumus par katru kāju. Vispirms sekojiet līdzi, ļaujot viņiem pārvietoties, bet turēt tos no lielām kļūdām. Vēlāk, ļaujiet viņiem darīt tikai kursu.

Kādā brīdī iemācīt otru metodi kartes orientēšanai: izmantojot kompasu. Turiet kompassu uz kartes, kā tas ir iespējams (līdzenums zemei). Ignorēt visus iestatījumus, izsaukumus un sīkrīkus. Pagrieziet karti (nevis kompasu), līdz kompasa adata ir paralēla kartes ziemeļu līnijām, un adatas sarkanais gals ir virzīts uz kartes ziemeļu galu. (Kompasa adata vienmēr norāda uz ziemeļiem (magnētiskā ziemeļi, lai tā būtu specifiska), tāpēc kompasa pagriešana atstās kompasa adatu vienmēr vienādi.) Tagad karte būs orientēta uz reljefu, tāpat kā pirms tam .

Apmācīt karšu lasīšanu, atrodoties baltos kursos. Dodoties kopā, lūdziet bērnu izlasīt, kādas citas funkcijas būtu jāiet kopā ar taku, un pārliecinieties, ka tās ir tur, kad tās tiek nodotas. Arī praktizējiet attālumus uz kartes līdz attālumam uz zemes. Piemēram, cik tālu būs nākamā funkcija?

Orientēšanās ekipējums

Kas attiecas uz ekipējumu, vissvarīgākais ir kompass. Apģērbam sākumā der jebkurš laika apstākļiem piemērots apģērbs. Ņemot vērā, ka ir jāskrien mežā, piemērotāks būs viegls, diezgan pieguļoss apģērbs, kas labi ventilējas.

Svarīgi ir arī apavi. Ir protams dažādi specializētie orientēšanās apavi. Tādi būs nepieciešami jau pieredzējušiem orientieristiem, kas cīnās par labiem rezultātiem. Sākumam galvenais, lai ir izturīgi apavi ar labu protektoru. Skrienot pa mežu, apavi nereti samirkst, tapēc ir labi, ka tie ir viegli un var pēc tam ātri izžūt.

Vairāk informāciju par orientēšanās ekipējumu, tad skatieties rakstu Orientēšanās ekipējums. Tajā rakstā viss aktuālais, kas nepieciešams orientieristam.