Orientēšanās iesācējiem

Kas jāzina pirms sākt orientēšanos?

Orientēšanās sprots/sacensības ir ļoti aizraujošas ikvienam, kurim patīk atrasties svaigā gaisā, izaicināt sevi, un izjust secensības garu. Šis sporta veids apvieno vairākus cilvēkus, kura virzās no viena punkta uz otru. Lai gan tas var izklausīties vienkārši, tam ir nepieciešama sagatavoties, gan ar zināšanām, gan tehniski. Sagatavojiet sevi, un izvēlieties orientēšanu sākt jautri!

Sagatavošanās orientierim

Apģērbs, pareizi. Jums vajadzētu būt ērtam abģērbam, taču paturiet prātā, ka jūs, var nākties šķērsot upes un aizaugušus mežus. Par apaviem runājot, viss labāk noderēs

pārgājiena vai taku apavi. Ja jūs regulāri orientējat, iespējams, vēlēsieties iegādāties īpašu orientēšanās apavus no tādiem zīmoliem kā Inov8 un VJ Sport. Neaizmirstiet uzvilt maiciņu ar garām piedurknēm, un bikses palīdzēs mazināt kukaiņu kodumus.

Pirms orientēties, pārbaudiet laika apstākļus. Tas palīdzēs jums piemērot atbilstošu apģērbu katrām sacensībām.

Nepieciešamās lietas. Reģistrācijas laikā jums būs jāizņem kompass vai jāiegādājas pašam. Svilpe ir nepieciešama, ja tu pazudīsi. Lielākā daļa orientējošo pasākumu izmanto SI kartes vai EMIT kartes, ja jūs plānojat orientēties regulāri, iespējams, būs nepieciešams iegādāties vienu. Pirms starta Jums iedots speciālu karti, tādēļ Jums nav nepieciešams pirkt novadu teritorijas kartes.

Līmenis. Jums tiks lūgts norādīt prasmju līmeni. Kā iesācējs, jums vajadzētu sākt ar baltu vai dzeltenu trasi. Tie ir aptuveni 2 līdz 3,5 kilometri un parasti tiek vadīti pa takām. Tad jums tiks iedota atbilstoši līmenim karte, kā arī kontroles apraksti un, iespējams, tiks dota elektroniska perforators.

Pamatlietas, kas Jums būs jāzina

Izpēti savu karti. Kad sākas sacensības, veltiet laiku, lai apskatītu topogrāfisko karti, pievērs uzmanību kontrolpunktiem, kas savienoti ar līnijām un numurēti tādā secībā, kādā tās tiek apmeklētas, un pabeigtas.

Jūsu sākums būs sarkans vai rozā trijstūris. Kontroles vietas  ir aprindas, kuras savieno līnijas. Jums nav stingri jāievēro līnijas, bet jums ir obligāri jaatrod kontroles punkti.

Orientēšanās sacensībās ir būtiski mācēt izmantot savu kompasu un karti. Jūsu kartei būs bultiņa, kas norāda uz ziemeļiem. Novietojiet savu kompasa bultu ar kartes bultiņu.

Jūsu karte būs topogrāfiska. Topogrāfiskās kartes rāda kontūras, kas parāda reljefu. Piemēram, balta ir atvērta mežs, zaļš ir krūmojošs zemenes, oranži ir atvērti lauki, un gaiši brūnā vai iedegumā ir bruģētas zonas.

Meklējiet savu pirmo kontroles vietu. Tas ir norādīts jūsu kartē ar apli numuru 1. Kontroles vietnē redzēsiet oranžu un baltu karogu. Ja jūs sasniedzat kontroles punktu un konstatējat, ka apraksts neatbilst kontroles aprakstam, iespējams, jums atrodaties pie nepareizās kontroles punkta.

Kad jūs sasniedzat pareizo kontroles punktu, jums jāpierāda, ka esat tur bijis. Konktrētajā kontroles punktā Jūs atzīmēs, ar atsevišķu simbolu, vai parakstu. Ir svarīgi atstāt kontroles vietu uzreiz, jo Jums ir jādodas uz nākamajiem punktiem, kā arī jāiegūst labs laiks, lai uzvarētu.

Dodieties uz nākamo kontroles vietu. Pārbaudiet savu karti, pirms skrienat uz nākamo kontroles punktu. Pirms turpināt, pārliecinieties, vai kompass ir saskaņots ar karti. Apmeklējiet visas kontroles punktus  attiecīgā kārtībā. Uzņemiet savu laiku, kad sākat darbu. Neviens nespēs uzvarēt, ja neizmantos karti, drīzāk apmaldīsies, un iegūs negatīvu pieredzi.

Tomēr, ja izvēltaties sacensības pārtraukt, obligāti dodaties pie finiša un paziņojiet to sacensību organizētājiem, pretējā gadijumā Jūs tiksiet mēklēts visu nakti.